Mesele Sadece Oyun Değil #2: Türkiye’de Oyun Sektörünün Son 10 Yılı ve Gelişimi

Mesele Sadece Oyun Değil #2: Türkiye’de Oyun Sektörünün Son 10 Yılı ve Gelişimi

Oyun sektörü son 10 sene içerisinde dünya genelinde ve META (Orta Doğu, Türkiye ve Afrika) bölgesinde büyük ölçüde gelişti. Pazar hacmi, profesyonel ve standart oyuncuların sayısı öngörülemez biçimde artarken (artık her evde en az 1 bilgisayar oyuncusu olduğunu söylemek mümkün) hem bilgisayar oyunları hem de mobil oyunlarda gelişmeler oldu. Oyun grafikleri ciddi anlamda ilerledi. Bu değişime ayak uydurabilmek ve yeni kuşağın ihtiyaçları doğrultusunda daha iyi ve eksiksiz bir oyun deneyimi sunabilmek için yeni donanım teknolojileri üretildi.

Gururla söyleyebiliriz ki ASUS, tüm donanım şirketleri arasında bu segmente eğilen ilk donanım üreticisi oldu. On seneden uzun bir süre önce oluşturulan ve geliştirilen “Republic of Gamers” (Oyuncu Cumhuriyeti) alt markasıyla özellikle sıkı oyuncuların ihtiyaçlarına yanıt verdi.

Türkiye’yi Orta Doğu’nun bir parçası gibi ele alacak olursak, Türkiye’de oyun sektörünün bilinç düzeyi, erişim, alım gücü, oyuncu sayısı ve buna bağlı olarak oyun becerileri; tüm Orta Doğu ülkelerine göre çok daha ileri bir seviyede. Türkiye’deki oyuncuların çevrimiçi ve çevrimdışı oyun dünyasına diğerlerinden daha fazla erişimi var.

Türkiye’yi Avrupa’nın bir parçası gibi ele alacak olursak, beceri ve performans açısından Avrupa oyun sektörüyle aynı seviyede olduğunu ve kesinlikle doğru yolda ilerlediğini söylemek yanlış olmaz.

Türkiye pazarı kesinlikle gelecek vaat ediyor ve genç Türk nesli son derece entelektüel. Onların doğuştan oyuncu olduklarını söylemek mümkün.

2019 başlarında, büyük çoğunluğu CES Fuarı sırasında olmak üzere pek çok yeni oyun ürünü çıkardık. Daha yakından takip edebilmek için de Türkiye oyunculuk medyası ve oyun sektöründe tanınmış kişiler için The Game for Big Kids’de İstanbul’a özel bir lansman yaptık. The Game, hayranlık uyandıran oyun atmosferi ve olanakları ile böyle özel bir etkinlik için en doğru seçimdi. Etkinliğin gerçekleştirilebilmesi için gerekli tüm ekipmanların hazırda olması bir yana, minimum çabayla herhangi bir bilgisayar oyun turnuvasını burada başarıyla yürütmek mümkün. ASUS ROG GR8II Mini oyun bilgisayarları ve ASUS ROG PG248Q oyun monitörü gibi imkânları bulunuyor.

Etkinlik sırasında yeni ASUS ROG STRIX RTX2060 Oyun Ekran Kartı’nın yanı sıra yeni ürünümüz TUF Gaming GT501 Bilgisayar Kasası ve ROG’a yakışan mükemmellikteki diğer bilgisayar parçaları, monitörleri ve donanımları da tanıttık.

Geliştirdiğimiz bu ürünlerle Türkiye’deki tüm kullanıcılarımıza eksiksiz ve birbirleriyle uyumlu oyun platformları sunuyor ve her yaştan ve bütçeden oyuncuya en iyi oyun deneyimini sağlıyoruz. Ayrıca sayıları artmakta olan kadın oyuncu kitlesine de yeni ASUS ROG Fusion 300 ve ROG Gladius II “Pembe” oyuncu faresi üreterek oyun deneyimlerine renk katıyoruz.

  • Makalede bahsi geçen ürünleri şu adreslerde bulabilirsiniz:

ASUS ROG Ekran Kartları

ASUS TUF Oyuncu Kasası

ASUS ROG Strix Fusion 300 PNK Kulaklık

ASUS ROG Gladius II Origin PNK Mouse