New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)

Mesele Sadece Oyun Değil #2: Türkiye’de Oyun Sektörünün Son 10 Yılı ve Gelişimi

25
Şub 2019

Oyun sektörü son 10 sene içerisinde dünya genelinde ve META (Orta Doğu, Türkiye ve Afrika) bölgesinde büyük ölçüde gelişti. Pazar hacmi, profesyonel ve standart oyuncuların sayısı öngörülemez biçimde artarken (artık her evde en az 1 bilgisayar oyuncusu olduğunu söylemek mümkün) hem bilgisayar oyunları hem de mobil oyunlarda gelişmeler oldu. Oyun grafikleri ciddi anlamda ilerledi. Bu değişime ayak uydurabilmek ve yeni kuşağın ihtiyaçları doğrultusunda daha iyi ve eksiksiz bir oyun deneyimi sunabilmek için yeni donanım teknolojileri üretildi.

Gururla söyleyebiliriz ki ASUS, tüm donanım şirketleri arasında bu segmente eğilen ilk donanım üreticisi oldu. On seneden uzun bir süre önce oluşturulan ve geliştirilen “Republic of Gamers” (Oyuncu Cumhuriyeti) alt markasıyla özellikle sıkı oyuncuların ihtiyaçlarına yanıt verdi.

Türkiye’yi Orta Doğu’nun bir parçası gibi ele alacak olursak, Türkiye’de oyun sektörünün bilinç düzeyi, erişim, alım gücü, oyuncu sayısı ve buna bağlı olarak oyun becerileri; tüm Orta Doğu ülkelerine göre çok daha ileri bir seviyede. Türkiye’deki oyuncuların çevrimiçi ve çevrimdışı oyun dünyasına diğerlerinden daha fazla erişimi var.

Türkiye’yi Avrupa’nın bir parçası gibi ele alacak olursak, beceri ve performans açısından Avrupa oyun sektörüyle aynı seviyede olduğunu ve kesinlikle doğru yolda ilerlediğini söylemek yanlış olmaz.

Türkiye pazarı kesinlikle gelecek vaat ediyor ve genç Türk nesli son derece entelektüel. Onların doğuştan oyuncu olduklarını söylemek mümkün.

2019 başlarında, büyük çoğunluğu CES Fuarı sırasında olmak üzere pek çok yeni oyun ürünü çıkardık. Daha yakından takip edebilmek için de Türkiye oyunculuk medyası ve oyun sektöründe tanınmış kişiler için The Game for Big Kids’de İstanbul’a özel bir lansman yaptık. The Game, hayranlık uyandıran oyun atmosferi ve olanakları ile böyle özel bir etkinlik için en doğru seçimdi. Etkinliğin gerçekleştirilebilmesi için gerekli tüm ekipmanların hazırda olması bir yana, minimum çabayla herhangi bir bilgisayar oyun turnuvasını burada başarıyla yürütmek mümkün. ASUS ROG GR8II Mini oyun bilgisayarları ve ASUS ROG PG248Q oyun monitörü gibi imkânları bulunuyor.

Etkinlik sırasında yeni ASUS ROG STRIX RTX2060 Oyun Ekran Kartı’nın yanı sıra yeni ürünümüz TUF Gaming GT501 Bilgisayar Kasası ve ROG’a yakışan mükemmellikteki diğer bilgisayar parçaları, monitörleri ve donanımları da tanıttık.

Geliştirdiğimiz bu ürünlerle Türkiye’deki tüm kullanıcılarımıza eksiksiz ve birbirleriyle uyumlu oyun platformları sunuyor ve her yaştan ve bütçeden oyuncuya en iyi oyun deneyimini sağlıyoruz. Ayrıca sayıları artmakta olan kadın oyuncu kitlesine de yeni ASUS ROG Fusion 300 ve ROG Gladius II “Pembe” oyuncu faresi üreterek oyun deneyimlerine renk katıyoruz.

  • Makalede bahsi geçen ürünleri şu adreslerde bulabilirsiniz:

ASUS ROG Ekran Kartları

ASUS TUF Oyuncu Kasası

ASUS ROG Strix Fusion 300 PNK Kulaklık

ASUS ROG Gladius II Origin PNK Mouse


Development of The Gaming Industry in The Last 10 Years in Turkey

Gaming industry developed dramatically the last 10 years WW and also in META region. Market size, Professional gamers and casual gamers numbers increased  in an unpredictable way (we can say now that there is at least 1 PC gamer in each family apartment), and in parallel to this; both PC and mobile games developed, game graphics improved a lot, Hardware new technologies appeared and manufactured to coop with these changes and to serve this generation’s needs and provide better and more smooth gaming experience.

Proudly ASUS was the first hardware manufacturer taking care of this segment before any other hardware company, establishing “Republic of gamers” sub-brand; which was created and developed more than 10 years ago; specifically to serve hardcore gamers and enthusiast.

If we consider Turkey as a part of the Middle East; Gaming industry in turkey is way more advanced than the whole Middle East, in terms or awareness, coverage, purchasing power, number of gamers and accordingly gaming skills itself since Turkish gamers have more access to Gaming world online and offline.

If we considered Turkey as a part of Europe; we can say fairly that it’s on the same level with Europe gaming industry in terms of skills and performance, and going on the right track for sure.

Turkey Market is very promising and young Turkish generations are very enlightened, maybe we can say they are gamers by nature.

We have just launched plenty of new gaming products early 2019 “mainly during CES Exhibition” and for more close up product experience we have also arranged a special launch in Istanbul to Turkish Gaming Media and Gaming industry icons (Professional gamers, gaming influencers and streamers) in “The Game for big kids” which was the best choice to host such an event, with an amazing gaming atmosphere and environment, all tools and equipment’s required to host such event were available in The Game, not to mention that there is also PC Gaming permanent tournament area in The Game; equipped with ASUS ROG GR8II Mini Gaming PC and ASUS ROG PG248Q Gaming Monitor, which are perfect to run any PC game tournament successfully with minimal efforts.

During the event, we have launched our new ASUS ROG STRIX RTX2060 Gaming Graphic card, also our new baby “TUF Gaming GT501 PC Case” with all other ROG awesome PC components, Monitors and gaming peripherals.

Providing all our guests and Turkish consumers perfectly complete compatible gaming platforms, insuring the best gaming experience for all types of gamers, ages and budgets.

We also are keen to take care of girl gamers – who are increasing BTW – by gifting them our new ASUS ROG Fusion 300 and ROG Gladius II Gaming mouse “Pink Edition”, Game with Style J

  • Products links are below:

ASUS ROG Graphics Cards

ASUS TUF Gaming Case

Asus ROG Strix Fusion 300 PNK Headphones

ASUS ROG Gladius II Origin PNK Mouse

ASUS Open Platform Marketing Manager

Laila Gamal Kulan

Etiketler:

    Benzer Yazılar