Lansman Nedir

Lansman Nedir

Lansman, Fransızca kökenli bir kelimedir ve tanıtım, tanıtma veya ortaya çıkarma anlamlarına gelir. Lansmanlar günümüzde bir ürünü, markayı, projeyi tanıtma amacıyla yapılır.

Lansman yapmak o kadar kolay bir şey değildir. Lansmana haftalar hatta bazen aylar öncesinden hazırlanılır. Amaç ürün ya da proje tanıtımı olduğu için her şeyin eksiksiz ve sorunsuz olması gerekir.

Lansman Ön Hazırlık Süreci

Sadece lansmanın güzel geçmesi değil lansmandan önceki hazırlıklar da çok önemli. Öncelikle hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Bu ürün hangi kitleye hitap ediyor sorusunun cevabını araştırmalısınız. Lansman yaparken hedef kitle üzerinden çalışma yapmalısınız ancak potansiyel müşterilerinizi kaçırmamak için genele de hitap etmelisiniz.

Lansman Duyuru Süreci

Lansmanınızın duyurusunu iyi yapmalısınız. E-posta ve web siteniz üzerinden duyurular yapabilirsiniz. Basın bülteni hazırlamak da çok etkilidir. Basın bültenini yazacak kişinin konuya hakim olması ve değinilmesi gereken noktalara iyi değinmesi gerekiyor.

Lansman Fiyatı

Lansman fiyatları üzerinden satış yapmak ürününüzü tanıtmanın ve satmanın etkili yollarından biridir. Ürünü piyasaya yeni sürdüğünüzde fazla satılmasını ve tanıtımının iyi yapılmasını istiyorsanız lansman fiyatı belirleyip başlangıçta bu fiyatlardan satış yapabilirsiniz.

Lansman Sunumu

Lansmanda ürününüzü tanıtırken yapacağınız sunum çok önemli. Ürününüzün anlaşılabilir bir sunuma ihtiyacı var. İnsanların akıllarını karıştıracak cümlelere gerek yok. Akılda kalıcı, onların şaşırmasını sağlayacak bilgiler vermeye özen gösterin. Sunumunuz kaliteli olmalı. Görsellerden, müziklerden de faydalanabilirsiniz.

Lansman Sonrası Değerlendirme

Bir ürün lansmanını hazırladıktan sonra mutlak suretle lansmanın başarısını izlemeniz gerekiyor. Bunu sağlamanın en kolay yolu ise, ürün lansmanına katılanlara daha sonra bir e-posta, telefon veya çeşitli bir iletişim aracı ile bir anket formu göndererek sağlayabilirsiniz.

The Game’de Lansman

Lansman için bir etkinlik düzenlemeyi düşünüyorsanız bu etkinliğin arka planını da planlamanız gerekiyor. Mekan, tarih ve kapasite olarak seçeceğiniz mekan üzerinde araştırmalar yapmanız gerekiyor. 

The Game; bulunmuş olduğu konum, kapasitesinin geniş olması, hizmetinin kaliteli ve sunmuş olduğu  farklı konsepti ile lansman etkinliği düzenleyebileceğiniz en gözde mekan olarak dikkat çekiyor.