KARAKTER ANALİZİ TESTİ

KARAKTER ANALİZİ TESTİ

Karakter Analizi Testi Nedir?

Karakter analiz testi bilimsel araştırmalara dayanan bir kişilik analizi testidir. Karakter analizi testi ile kişilerin insan ilişkilerindeki yaklaşımları ve güçlü-zayıf yönleri gibi konularda bilgi edinmek amaçlanır. Özellikle insan kaynakları uzmanları personel alımlarında bu testten sıkça faydalanır.

Karakter Analizi Testi Nasıl Yapılır, Karakter Analizi Testleri Nelerdir?

Karakter analizi testleri objektif testler ve projektif testler olarak ikiye ayrılır. Günümüzde sıklıkla kullandığı objektif testler, Minnesota Çok Yönlü Kişililk Envanteri Testi ve 16PF Kişilik Envanteri Testi’dir. Aynı şekilde Beck Depresyon Ölçeği Testi de tercih edilen objektif testlerdendir. Rorschach Mürekkep Testi ve Tematik Algı Testi ise sıklıkla başvurulan projektif testlerdendir.

Kimi testlerde dedektiflik yaptırılır veya oyun oynatılır, kimi testlerde sosyal hayattaki davranışlar göz önünde bulundurularak soru sorulur, kimi testler kişinin sevdiği-sevmediği alanlara ve biyolojik özelliklere dayalı sorularla yapılır, kimisinde de bazı görseller gösterilerek ilerlenir. Karakter analizi soruları da testten teste göre değişir.

Karakter Analizi Testi Sonuçlarına Güvenebilir Misiniz?

Karakter analizi testleri doğru uygulandığında – % 100 doğru netice vermemekle beraber- çok yaklaşık bir sonuca varılabilir. İş yerinin cinsine, çalışanların yaptığı işe vb. gibi faktörlere göre uygun karakter analizi testi seçilir ve ilerlemeye devam edilir.

İnsan Kaynakları Performans Analizi – Oyun Oynama

Çalışanların oynadıkları oyun süresince ön plana çıkan kişilik özelliklerin incelenmesi ve değerlendirilmesi, insan kaynakları uzmanlarının kullandıkları en yaygın metotlardan biridir. Bu oyunlardan elde edilen sonuçlarla İK uzmanları analiz raporları hazırlar. Bu raporlarda çalışanların iletişim, liderlik, problem çözme, yardımlaşma, motivasyon, analitik düşünme, hoşgörülülük, fedakârlık, savaşçılık, ebeveynlik gibi karakteristik özelliklerinin irdelenmeleri yer alır. Bu tür başlıklar puanlanır ve değerlendirmeler tamamlanır. Aynı zamanda İK uzmanları, bu değerlendirmeleri kendi şirketlerinde proje grupları düzenlemede, eğitim planları oluşturmada vs. bir baz olarak kullanabiliyorlar.

EN EĞLENCELİ TURNUVALARIN ADRESİ: THE GAME

Point Hotel Barbaros’ta B3 katında bulunan The Game for Big Kids, yıl içerisinde yüzden fazla şirket etkinliğine ev sahipliği yapar ve binlerce çalışanıı misafir eder. 8 yıllık etkinlik ve oyun tecrübesinin ürünü olarak geliştirdiği Geleneksel The Game Turnuvası ile de çalışanların kaynaşmasını, birlikte vakit geçirmesini ve oyun etrafında birbirleriyle sosyalleşmesini sağlar.

Turnuva konsepti hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.