Mesele Sadece Oyun Değil #4: Globalden Lokale Oyun Sektörü

Mesele Sadece Oyun Değil #4: Globalden Lokale Oyun Sektörü

Mesele Sadece Oyun Değil’in mayıs konuğu Sercan Sülün’le PlayStation’ın oyun pazarındaki konumu ve oyunların lokalizasyonu üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisine çok teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz. 🙂

  • 7 yıla yakındır Sony’desiniz. Sizi tanımayanlar için özetlemek gerekirse işin mutfağında gerçekten her şeye hakim biri olduğunuzu söyleyebiliriz. Yeri geliyor lansmanlarda sunum yapıyorsunuz, yeri geliyor PlayStation oyunlarının lokalizasyonlarında seslendirme sanatçılığı yapıyorsunuz, aynı zamanda kendi bestelerinizi ve oyun müziklerini de çaldığınız bir grubunuz var. Hepsi bir yana sıkı bir gamer olduğunuzu da biliyoruz. Türkiye pazarında lider bir markanın yoğunluğunu göz önünde bulundurursak tüm bunlara nasıl vakit ayırıyorsunuz?

Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Öncelikle işine aşık birisi olduğumu söylemeliyim. Uzun yıllardan beri yapmış olduğum iş, en büyük hobim ve PlayStation ailesinin bir parçası olmaktan dolayı da oldukça mutluyum.   

Yoğun olmayı, farklı uğraşlarla ilgilenmeyi ve bunlara olabildiğince zaman ayırabilmeyi seviyorum. Bu biraz da sizin zamanı nasıl kullanmak istediğinizle ilgili bir durum aslında. Yani yoğun bir günün ardından evinize dönüp dinlenmek de bir tercih olabilir, sizi biraz daha çok motive edecek şeylerle uğraşmak da… Ondan sonrası da tüm uğraşlarınızı, sosyal hayatınızla birlikte düzgün bir şekilde programlabilmeye bakıyor.

Aslında herkesin gün içerisinde kırılma noktalarının olduğunu düşünüyorum. İşte bu anlarda verdiğiniz kararın arkasında durabildiğimizde, istediklerinizi başarmanız daha da kolaylaşıyor. Eğer iş çıkışı bir aktiviteye katılacaksınız (ki bu spora gitmek, eğitim için bir kursa katılmak, arkadaşlarınızla program yapmak veya grubunuzla müzik yapmak olabilir), ekstrem durumlar haricinde programınızı aksatmayıp, disiplinli şekilde devam ettirdiğiniz takdirde, bunları zamanla düzenli bir alışkanlığa dönüştürebiliyorsunuz.  Bence işin kilit noktası, yaptığınız işlerden keyif alabiliyor olmanız. Şu anda yapmış olduğum her aktiviteden oldukça fazla keyif alıyorum, almaya da devam edeceğim.

  • Genelde en çok hangi tarz oyunları oynamaktan keyif alıyorsunuz? Teknolojinin gelişimi ve oyun grafiklerinin gittikçe artan başarısına rağmen bendeki yeri başka dediğiniz sizin için unutulmaz bir oyun var mı?

Aslında bu sorunun, benim tarafımda oldukça uzun bir cevabı bulunuyor. 7 yaşımdan bu yana oyun oynuyorum. Pong, Atari 2600, Commodore 64, Amiga 500 ve Dreamcast de dahil aklınıza gelen tüm oyun konsollarına sahip oldum. Video oyun sektörünün ve teknolojilerinin nerelerden başlayıp nerelere geldiğine bizzat tanıklık edenlerdenim. Bu zamana kadar o kadar fazla oyun oynadım ki, bana en çok hangi türü seviyorsun veya senin için unutulmaz bir oyun var mı diye sorduklarında, sadece belirli bir türe odaklanmadığım ve hemen her türde oyunu çok severek oynadığım için, cevap vermesi benim için pek kolay olmuyor. Yüzlerce oyunda yaşanmış sayısız, keyifli iz bırakan anım bulunuyor.

Mesela Macera/Aksiyon türünde God of War, Uncharted, Witcher ve Assassin’s Creed serilerinin hayranıyım. Dövüş oyunlarında ise Mortal Kombat’ı çok severim ve ilk oyunundan bu yana serinin tüm oyunlarını oynadım. Platform türünde Little Big Planet, Rayman serileri, çok keyif aldığım yapımlardır. FIFA, PES ve NBA ise arkadaşlarla bir araya geldiğimizde yine keyifli saatler geçirdiğimiz yegâne spor oyunlarıdır. Daha da geçmişe gidecek olursak, Commodore 64’ten The Last Ninja’yı, Amiga 500 zamanından ise Moon Stone, Another World ve Flashback’i sayabilirim.

  • Online oyun turnuvaları, cosplaylar ve büyük ödüllü yarışmalar… Oyun artık geniş bir oyuncu ve taraftar kitlesi bulunan bir spor dalı hatta hayatımızın önemli bir parçası. PlayStation olarak sizlerin de yıl içerisinde yaptığınız lansmanlarla son kullanıcıyı memnun etmeye yönelik çeşitli çalışmalar yaptığınızı, ünlü seslendirmeleri ve alt yazı destekleri ile lokalizasyon noktasında önemli adımlar attığınızı biliyoruz. Attığınız bu önemli adımlarla Türk oyun sektörünün gelişimine büyük katkılar sağlıyorsunuz. Peki bu önemli adımları atarken, örneğin seslendirme için ünlü seçimi yaparken, global kararları mı uyguluyorsunuz? PlayStation Türkiye tarafında süreçler nasıl ilerliyor? Bu süreçleri yönetmek zor oluyor mu?

Son kısımdan başlayacak olursam; ekip olarak hepimiz birer oyuncu olduğumuz için oyunlara katkı sağlıyor olmak bize büyük keyif veriyor. Global merkez ofisimizde kararlar alınmadan önce bizim görüşlerimiz, yorumlarımız ve Türkiye pazarıyla ilgili bilgiler alınıyor. Oyunlarımızda en iyi deneyimi sunabilmek için, Türkçe dil desteği sağlamayı çok önemsiyoruz. 2010 yılından bugüne kadar PlayStation’a özel olarak üretilmiş oyunlarının büyük bir kısmı Türkçe dil desteğiyle birlikte geldi. Oyunlarımızı kendi yerel dilimizde satışa sunmak için merkez ofisimiz ve oyunların yapımcı stüdyolarıyla birlikte arka planda oldukça detaylı ve titiz bir süreç yürütüyoruz. Önümüzdeki dönemde de bu çalışmalarımız aynı şekilde devam edecek.

  • Size göre PlayStation 4’ü rakip konsollardan ayıran en önemli özellikleri neler? Pazar liderliğini neye borçlu?

Bu başarı tabii ki kolay elde edilmedi, arkasında büyük bir ekibin yoğun emeği var. Sebepler arasında öncelikle Sony Interactive Entertainment’ın kendi stüdyoları tarafından PlayStation’a özel olarak geliştirilen oyunları sayabiliriz. Sadece son dönemlere baktığımızda bile, Uncharted serisi, God of War, Detroit Become Human, Marvel’s Spider-Man ve Horizon Zero Dawn gibi PlayStation’a özel olarak geliştirilen oyunların yakaladığı başarıyı görüyoruz. Gelecek dönemlerde de The Last of Us 2, Death Stranding, Ghosts of Tsushima gibi heyecanla beklenen hikâye bazlı oyunlar da oyun severlerle buluşacak.

Türkçe dil desteği sunmamızın da bu başarıdaki etkisi çok büyük. Bugün baktığımızda sadece PlayStation 4’te 120’den fazla oyunda Türkçe dil desteği bulunuyor. Bunlara ek olarak, sanal gerçekliğin her evle kolayca tanışmasını sağlayan PlayStation VR ürünümüz de bizim hem konsol, hem de sanal gerçeklik pazarında önemli yer edinmemizi sağlamış durumda. Sadece PlayStation VR’a özel olarak geliştirilen oyunlarla birlikte sanal gerçeklik oyunlarında konsol pazarında rakipsiz durumdayız.

Oyunculara sunduğumuz tüm bu ayrıcalıklar, oyuncuların da PlayStation’ı seçmesine sebep oluyor. Arkadaşlarınız ya da yeni tanıştığınız kişilerle birlikte oyun oynayabildiğiniz çok büyük bir çevrimiçi topluluğumuz var.

  • En son çıkan, en yeni PS4 oyununuz hangisi? Oyunla ilgili biraz bilgi alabilir miyiz?

Dünya ile aynı anda Türkiye’de de 26 Nisan tarihinde satışa sunduğumuz “Days Gone” isimli yeni oyunumuzu kısaca tanıtabiliriz. 

“Days Gone”, bir tür açık dünya temalı ve üçüncü şahıs açısından oynanan, aksiyon / macera oyunu. Hikâye, dünya çapında gizemli bir salgının, dünyanın büyük bir kısmını yok etmesinden 2 sene sonrasında geçiyor. Oyuncular, insanları “Kaçıklar’’ diye adlandırılan yaratıklara dönüştüren küresel bir virüs salgının harap ettiği bir dünyada, eski haydut motorcu Deacon St. John rolünü üstlenecekler.

Bu süreçte tüm haritada gezinmemizi sağlayan, tüm oyun boyunca bizim bir parçamız hâline gelen motorumuz var. Motorumuzun benzinini dolduruyor, tamir ediyor ve sürekli olarak modifiye ediyoruz. Birçok PlayStation’a özel oyunumuz gibi, Days Gone’ı da Türkçe menü ve alt yazılı olarak oyun severlerin beğenisine sunduk.

  • Bize değerli vaktinizi ayırdığınız için sizlere teşekkür eder, kariyerinizde başarılarınızın devamını dileriz.