Çalışan Bağlılığı

Çalışan Bağlılığı

İnsan kaynaklarının ve üst düzey yöneticilerinin gündeminde olan önemli konulardan biri olan çalışan bağlılığı, önemi gün geçtikçe daha da artan unsurlardan biridir. Özellikle küresel şirketlerin yetenekli, azimli ve işini doğru yapan çalışanları elinde tutabilmesi hem de şirketler arası rekabette başarıya ulaşması için çalışan bağlılığı sağlaması şarttır.

Çalışanları işine bağlayan etkenler, çalışana göre farklılık gösterebilmekle birlikte temel sayabileceğimiz bazı faktörler bulunmaktadır. İş hayatındaki huzur, çalışanın emeği karşılığında aldığı ücret ve çalışma arkadaşları arasındaki iletişim bu faktörlerin başında gelmektedir. Geçmişte yapılan anketler doğrultusunda çıkalan bu sonuçlar şirketleri çalışan bağlılığı konusunda harekete geçirmelidir.

Çalışan Bağlılığı Neden Önemlidir?
Çalışan bağlılığı doğrudan şirketlerin üretkârlığını, işleyişini ve kârlılığını etkilediğinden, işverenler çalışan bağlılığını artırmayı ve onlara iş yerinin sahipleri onlarmış gibi hissettirmeyi amaçlamalıdır. Çalışanlar mutlu oldukça, önemsendiklerini hissettikçe, kendi çalışmalarının karşılıklarını aldıkça ve ortamda huzur korundukça daha verimli ve motive çalışacaktır.

Çalışan bağlılığının yüksek olduğu çalışma ortamlarında, verimliliğin arttığı, müşteri memnuniyetinin yükseldiği ve daha fazla kâr elde edilmesinin sağlandığı yapılan bir çok çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Daha önemlisi gönülden bağlı çalışanların hem işte hem de hayatlarında daha mutlu olduğudur. Bağlılık hissettiğiniz zaman, yaptığınız her şeydeki azim, enerji ve coşkunuz değişir. Gönülden bağlanmış insanlar, kendilerinden daha büyük bir amacın bir parçası gibi hissettikleri için, kendilerinden beklenilenin çok üstünde bir performans gösterirler.

Peki çalışan bağlılığını arttırmak için neler yapabiliriz derseniz bunun için bir önerimiz var: THE GAME

İşyerindeki Mutluluk – The Game
THE GAME FOR BIG KIDS’te yapacağınız şirket etkinlikleriyle, çalışanlarınızın motivasyonunu arttırabilir ve oyun oynarken kurdukları iletişimin şirket bağlılığına dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Yemek ve içeceklerle zenginleşmiş büfeler, birbirinden eğlenceli oyunlar ve keyifli toplantı ya da sohbetlerle birleşen etkinlikler iş arkadaşları arasındaki iletişimi güçlendirecektir.

The Game for Big Kids’te konseptini sizlerin belirleyeceği parti organizasyonları, kutlamalar, lansmanlar gibi etkinlikler gerçekleştirerek şirket içinde mutluluğu ve motivasyonu yükseltebilirsiniz. Hatta gerçekleştireceğiniz şirket içi turnuvalar ve atölye çalışmalarıyla çalışanlarınızın daha rahat iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz.
Sizler de çalışma hayatının monotonluğunu çalışanlarınızın üzerinden atmayı, onlara neşe kazandırmayı, iş yerlerine bağlılıklarını arttırmayı hedefliyorsanız, ekibinizle birlikte mutlaka THE GAME FOR BIG KIDS’e gelmelisiniz.