Anda Kalma

Anda Kalma

Anda Kalma Nedir?

“Anda kalma”, “anda yaşama” ve “anda kalma meditasyonu” kavramlarıyla sizler de karşılaşmışsınızdır. Anda kalmak son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan bir kavram. Peki anda kalma nedir, nasıl anda yaşanır ve anda kalmak için neler yapılmalıdır derseniz sizlere anda kalmanızı kolaylaştıracak bazı egzersizlerden bahsedeceğiz.

Herkes anda kalmanın öneminden bahseder, mutlaka anda yaşamanın gerekliliğini vurgular. Bunun yaşamımızda huzura erişmeye yardımcı olacağı, daha mutlu bir hayat sağlayacağından söz eder. Peki anda kalmak nedir?

Anda kalmanın amacı, zihnimizdeki olumsuz duygulardan, negatif düşüncelerden, geçmişte tamamlanmamış veya işlenmemiş kötü anılardan, gelecek kaygısından, vesveselerden, çözülmemiş sorunlardan, dindiremediğimiz öfkelerden arınmak ve iç huzura kavuşmaktır.

Bir başka deyişle anda kalmak, zihindeki karmaşık düşünce ve duygular, parazitler arasında olumlu ve pozitif enerjiyi bulup kendi benliğimizle bağdaştırmaktır. Her ne yapıyorsak olalım, o ana odaklanmak, konsantre olmak ve o anı tüm sistemimizle yaşamaktır. Bunu başarabilmeye giden yol da farkında olmaktan geçer.

Anda kalma, söylemesi uygulaması kadar kolay olmayan; ancak uygulandığında ciddi pozitif etkilerini kolaylıkla görebileceğiz bir yöntemdir.

ANI YAŞAYIP YAŞAYAMADIĞIMIZI NASIL ANLARIZ?

Diyelim ki tatilde deniz kenarında yürüyorsunuz; ama aklınızda hâlâ işe döndüğünüzde yapacağınız işler, çocuklarınızın geleceğini nasıl güvenceye alacağınız veya eşinizle yaşadığınız en son sıkıntı varsa anda kalamıyorsunuz demektir. Çünkü denizin şırıltısı, kuş sesleri, gökyüzündeki yıldızlar veya bulutlar değildir o anki odak noktanız.

Yaşadığınız ana odaklanamayıp başka durum ve olaylar aklınızı meşgul ediyorsa bu sizin anda kalmadığınızın göstergesidir.

Geçmişte yaşanan yıkıcı üzüntüleri, hüsranları, kaygıları, öfkeleri ve karamsarlıkları geride bırakmak, geleceğe yönelik endişelerimizi yenip şu ana odaklanmak ve şimdiyi yaşamak mümkündür.

ANI YAŞAMAK İÇİN NELER YAPMALIYIM?

  • Duyularınızı farkında olarak kullanmalısınız.
  • Meditasyon yapmalısınız.
  • Yürüyüş rutininizi değiştirmelisiniz.
  • Şükür etmeyi öğrenmelisiniz.
  • Gülümsemelisiniz.
  • Başkalarına iyilik yapmalısınız.
  • Bulunduğunuz mekânı başka bir gözle incelemelisiniz.

Saydığımız maddelerin hepsi o ana hitap eder, o anı yaşamayı hedefler ve o andaki yeni veya duyumsamayı göz ardı edip rutine bağladığımız şeyleri fark etmemizi sağlar. Anlık yaşadığımız durumlar, o anda kalmamızı daha da kolaylaştırır.

THE GAME FOR BIG KIDS’TE ANI YAŞA

Günümüz iş hayatı bizi rutinleşmeye ve monoton bir düzene ister istemez sürükler. Bu da anda kalmayı bize unutturur veya anda kalmayı gittikçe zorlaştırır. Sıkıcı toplantılardan tutun hiçbir zevkli yanı olmayan angarya işlere kadar bizi robotlaştıran pekçok aktivite gittikçe andan daha da kopmamıza ve içinde bulunduğumuz zamanı kıymetsizleştirmeye başlar.

The Game for Big Kids işte bu düz yaşantıdan çıkmanıza yardım edecek mekân!

Point Hotel Barbaros’un B3 katında yer alan The Game for Big Kids, sizi iş hayatınızın donukluğundan kurtarıp eğlenceli kurumsal etkinler dünyasıyla buluşturur. Etkinliklerinizi renklendirdiği gibi, sıkıcı toplantılara en eğlenceli alternatif olarak aklınızdaki toplantı algısını değiştirir ve toplantılarınızı keyifli hale getirir. Birbirinden farklı ve eğlenceli oyun alanlarında hem bireysel olarak hem de iş arkadaşlarınızla birlikte çok keyifli zamanlar geçirmenizi sağlayarak size harika bir gün yaşatır.

Ya da iş çıkışı rutininizi değiştirdiğiniz bir gün aktivitesine, arkadaşlarınızla yapacağınız keyifli bir hafta sonu buluşmasına ya da stresli bir gün için eğlenceli bir kapanışa dönüşür. Belki de yapacağınız sürpriz bir kutlamaya ev sahipliği yapar. Ama anın tadını doyasıya yaşamanızı ve rutininizden uzak çok eğlenceli bir yaşamanızı sağlar.

Capcanlı, renkli, hayat dolu ve eğlenceli bir ortamda toplantılarınız, etkinlikleriniz, özel gün kutlamalarınız ve hatta iş arkadaşlarınız ile birlikte turnuvalarınızı gerçekleştirmek isterseniz bir an önce bizimle iletişime geçebilirsiniz. The Game for Big Kids’te sizi anda yaşamaya itecek ve odaklanmanızı artıracak birçok oyun yer alıyor. Ayrıca kurumsal etkinlikleriniz için size özel büfe kurulumları ve alkollü-alkolsüz içecek seçenekleri sizleri bekliyor.

Gelin siz de anı yakalayın!